Dorința învinge boala

24/03/2019 0 comments Miklos Palffi

,,Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, pentru ca să ţi se lungească zilele în ţara pe care ţi-o dă Domnul Dumnezeul tău.”- Exodul 20:12

Probabil ai auzit de Stephen Hawking, celebrul fizician, teoretician al originii universului și unul dintre cei mai mari cosmologi contemporani, profesor la catedra de matematică de la Universitatea Cambridge.

Ei bine, la fel ca Hawking și tănărul nostru Alexis suferea de o boală cumplită care se manifestă la început cu o simplă slăbiciune a mușchilor și care mai târziu debutează ca o boală progresivă de neuron motor numită SLA (Scleroză Laterală Amiotrofică), fiind respins de toate universitățile în ciuda faptului că avea numai note de top în anii de liceu. Alexis împreună cu tatăl său, George știau că imobilizarea fizică nu era cea mai mare problema a lor ci faptul că, această boală îl condamna la imposibilitatea de a mai comunica; chiar și așa tatăl băiatului era pur convins că Alexis avea un creier sănătos, era un băiat inteligent și conștiincios și voia să-i asigure educația de care avea nevoie chiar dacă se afla într-o luptă continuă cu această boală.

Datorită perseverenței lor, Alexis și tatăl său, George au găsit într-un final după multe, multe ore pe drumuri, un centru educațional carea avea să-l accepte pe băiat, însă din nou, apare o nouă problema: centrul se afla la douăzeci și doi de kilometri distanță de cartierul în care locuiau iar aceasta reprezenta un hop pentru cei doi deoarece singura cale de transport pănă la centru era autobuzul al cărui abonament era costisitor. Chiar dacă boala era imposibil de stagnat, tatăl dădea toți banii pe care îi căștiga tratamentului de ameliolare a durerilor musculare pe care Alexis le experimenta zilnic. Atunci tatălui îi vine o idee, pregătește un cărucior pe care îl leagă la bicicleta sa astfel, fiind capabil de a-și transporta fiul pănă la centru și înapoi acasă aproape în fiecare zi. Ce sacrificiu imens făcut de tată! Nu s-a lăsat niciodată descurajat, în ciuda nevoilor fiului său.

Chiar dacă sunt momente în care tatăl tău nu se comportă asemenea tatălui lui Alexis sau ai impresia că profesorii tăi te resping și nu te susțin, adu-ți aminte că ai un Tată în ceruri, care este gata în fiecare clipă să te ia ,,în căruciorul” Său, care nu te va părăsi sau abandona  niciodată din causa limitărilor fizice emoționale sau spirituale care le-ai putea avea în viața ta!

Precum Alexis, lasă-l pe Dumnezeu să te poarte în ,,căruciorul Lui.

,,Încredințează-ți soarta în mâna Domnului, și El te va sprijini” –Psalmi 55:22

Macioca Dan Mihai, absolvent Maranatha

Isus te vindecă

24/03/2019 0 comments Miklos Palffi

“ În El avem răscumpărarea, prin sângele Lui, iertarea păcatelor, după bogățiile harului Său “ Efeseni 1:7

Tornada din Oklahoma este una dintre cele mai devastatoare tornade din istoria omenirii. Potrivit agenției meteorologice din Statele Unite, aceasta este de o forță EF-5 , adică cu rafale de vând între 260 și 321 de kilometri pe oră. Tornada a provocat o mulțime de ravagii distrugând totul  pe o lungime de 32 de kilometri.

Adesea ,viața noastră poate fi asemănată cu o tornadă. O mică minciună,  încetul cu încetul,  ajunge să crească devenind o adevărată tornadă care nimicește totul.

Tornada este păcatul, iar acesta nu face altceva decât sa distrugă. Pe lângă faptul că distruge, păcatul este și foarte rapid,

intră într-o secundă în viața omului și nu se oprește până nu își atinge scopul suprem, acela de a sfărâmă relația noastră cu Dumnezeu.

Însă Domnul Isus vine cu o soluție plină de iubire  pentru a reconstrui ce a fost distrus, jertfa de la Golgota, iar ceea ce trebuie să facem noi este să îl lăsăm să pătrundă în viețile noastre ca să ne repare,  bucățică cu bucățică , inimile stricate din pricina păcatului.

Haideți să distrugem tornada pe care am creat-o în viețile noastre și să îl urmăm pe Domnul Isus până  în veșnicie .

Macioca Miroslava, elevă cls. XII-a

Fiți pregătiți!

24/03/2019 0 comments Miklos Palffi

“Vegheați dar, căci nu știți ziua, nici ceasul în care va veni Fiul omului.” -Matei 25:13

Imaginați-vă un avion cu pasageri care urmează să ajungă la o destinație și, din anumite probleme tehnice, avionul este pe cale să se prăbușească. Pasagerii sunt anunțați  că în puțin timp totul va lua sfârșit. Tulburarea, lacrimile, frica,

frământările, toate sentimentele negative se adâncesc în gândurile pasagerilor. Nu mai este nimic care să poată rezolva problema.

De multe ori, noi ne aflăm în acest avion care se poate prăbuși în orice clipă.

Suntem pregătiți să ne prăbușim sau mai avem nevoie de timp?

Ei bine, Domnul Isus spune: “ Eu vin curând!”, iar ziua acestei reveniri nu o știe nimeni. Noi suntem pregătiți sau suntem  în acel avion învăluiți  de tulburare și frică?

Trebuie să fim pregătiți în orice clipă să-l întâmpinăm pe Mântuitorul nostru, cu lacrimi , dar nu de tristețe, ci de fericire. Trebuie să ne prindem de brațul Lui cât mai repede, până nu e prea târziu. Cu siguranță nu va ezita sa ne întindă mâna și să ne primească la El.

Macioca Miroslava, elevă cls. XII-a