Concurs post supraveghetor noapte

Liceul Teologic Adventist Maranatha, cu sediul în Cluj-Napoca, strada Mehedinți, nr.80.A,  județul Cluj organizează concurs, pentru ocuparea următorului post contractual, aprobat prin H.G. nr. 286/2011, modificat şi completat de H.G. nr. 1027/2014:

Denumirea postului: Supraveghetor noapte, post vacant, contractual, pe perioadă determinată, cu normă întreagă.

Condiţii specifice de participare la concurs:

– nivelul studiilor: generale

– nefumător, non-alcoolic, căsătorit, să aibă o conduită adecvată unui liceu teologic

– vechime in specialitate: nu se solicita dar constituie un avantaj

– rezistență la stres, persoană foarte stabila din punct de vedere psihic, organizată si cu abilități de gestionare eficientă a conflictelor si rezolvarea sarcinilor de serviciu în timp util

– capacitate deplină de exercițiu

– foarte bune abilitati de comunicare, învățare și relaționare

– minime cunoștințe de operare pe calculator ( Microsoft Word si Excel)

– experiență în lucrul cu copiii minim 2 ani

Data, ora şi locul de desfăşurare a concursului:

-proba scrisă  în data de  11.10.2021, ora 09,00, la sediul  instituției.

-proba interviu în data de  11.10.2021, ora  14.00, la sediul  instituției.

Data limită până la care candidaţii vor depune actele pentru dosarul de concurs : 30.09.2021, la sediul instituției.

Date de contact: telefon 0745348369 email liceulmaranatha@gmail.com

Dorința învinge boala

,,Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, pentru ca să ţi se lungească zilele în ţara pe care ţi-o dă Domnul Dumnezeul tău.”- Exodul 20:12

Probabil ai auzit de Stephen Hawking, celebrul fizician, teoretician al originii universului și unul dintre cei mai mari cosmologi contemporani, profesor la catedra de matematică de la Universitatea Cambridge.

Ei bine, la fel ca Hawking și tănărul nostru Alexis suferea de o boală cumplită care se manifestă la început cu o simplă slăbiciune a mușchilor și care mai târziu debutează ca o boală progresivă de neuron motor numită SLA (Scleroză Laterală Amiotrofică), fiind respins de toate universitățile în ciuda faptului că avea numai note de top în anii de liceu. Alexis împreună cu tatăl său, George știau că imobilizarea fizică nu era cea mai mare problema a lor ci faptul că, această boală îl condamna la imposibilitatea de a mai comunica; chiar și așa tatăl băiatului era pur convins că Alexis avea un creier sănătos, era un băiat inteligent și conștiincios și voia să-i asigure educația de care avea nevoie chiar dacă se afla într-o luptă continuă cu această boală.

Datorită perseverenței lor, Alexis și tatăl său, George au găsit într-un final după multe, multe ore pe drumuri, un centru educațional carea avea să-l accepte pe băiat, însă din nou, apare o nouă problema: centrul se afla la douăzeci și doi de kilometri distanță de cartierul în care locuiau iar aceasta reprezenta un hop pentru cei doi deoarece singura cale de transport pănă la centru era autobuzul al cărui abonament era costisitor. Chiar dacă boala era imposibil de stagnat, tatăl dădea toți banii pe care îi căștiga tratamentului de ameliolare a durerilor musculare pe care Alexis le experimenta zilnic. Atunci tatălui îi vine o idee, pregătește un cărucior pe care îl leagă la bicicleta sa astfel, fiind capabil de a-și transporta fiul pănă la centru și înapoi acasă aproape în fiecare zi. Ce sacrificiu imens făcut de tată! Nu s-a lăsat niciodată descurajat, în ciuda nevoilor fiului său.

Chiar dacă sunt momente în care tatăl tău nu se comportă asemenea tatălui lui Alexis sau ai impresia că profesorii tăi te resping și nu te susțin, adu-ți aminte că ai un Tată în ceruri, care este gata în fiecare clipă să te ia ,,în căruciorul” Său, care nu te va părăsi sau abandona  niciodată din causa limitărilor fizice emoționale sau spirituale care le-ai putea avea în viața ta!

Precum Alexis, lasă-l pe Dumnezeu să te poarte în ,,căruciorul Lui.

,,Încredințează-ți soarta în mâna Domnului, și El te va sprijini” –Psalmi 55:22

Macioca Dan Mihai, absolvent Maranatha

Isus te vindecă

“ În El avem răscumpărarea, prin sângele Lui, iertarea păcatelor, după bogățiile harului Său “ Efeseni 1:7

Tornada din Oklahoma este una dintre cele mai devastatoare tornade din istoria omenirii. Potrivit agenției meteorologice din Statele Unite, aceasta este de o forță EF-5 , adică cu rafale de vând între 260 și 321 de kilometri pe oră. Tornada a provocat o mulțime de ravagii distrugând totul  pe o lungime de 32 de kilometri.

Adesea ,viața noastră poate fi asemănată cu o tornadă. O mică minciună,  încetul cu încetul,  ajunge să crească devenind o adevărată tornadă care nimicește totul.

Tornada este păcatul, iar acesta nu face altceva decât sa distrugă. Pe lângă faptul că distruge, păcatul este și foarte rapid,

intră într-o secundă în viața omului și nu se oprește până nu își atinge scopul suprem, acela de a sfărâmă relația noastră cu Dumnezeu.

Însă Domnul Isus vine cu o soluție plină de iubire  pentru a reconstrui ce a fost distrus, jertfa de la Golgota, iar ceea ce trebuie să facem noi este să îl lăsăm să pătrundă în viețile noastre ca să ne repare,  bucățică cu bucățică , inimile stricate din pricina păcatului.

Haideți să distrugem tornada pe care am creat-o în viețile noastre și să îl urmăm pe Domnul Isus până  în veșnicie .

Macioca Miroslava, elevă cls. XII-a